Akademikerklubber

At have en aktiv akademikerklub i sin virksomhed er en mulighed for at få direkte indflydelse på de arbejdsvilkår, man som akademiker er underlagt, og få indsigt i hvad der rører sig.
 
Af fordele ved at have en akademikerklub kan blandt andet nævnes følgende:

  • Klubben giver adgang til fælles forhandling med ledelsen og agerer fælles talerør hertil. 
  • Klubben fremmer faglige, sociale og økonomiske interesser. 
  • Klubben er et centrum for erfaringsudveksling inden og uden for virksomheden, f.eks. ved at deltage i medicinalnetværket som er en sammenslutning af akademikerklubber i andre virksomheder. På den måde, opnås en bredere forståelse for vilkår på tværs af virksomheder. 
  • Klubben udvider ens netværk internt i virksomheden og eksternt ved at forestå faglige og sociale arrangementer. 
  • Klubben styrker samarbejdet med ens fagforening.

 
Samlet set agerer en akademikerklub således repræsentant for de ansatte, og fungerer som et fælles talerør – samt et fagligt og socialt fællesskab – for alle akademikere ansat i virksomheden.

Pharmadanmark tilbyder en række oplæg, som AC-klubberne kan rette henvendelse omkring. Det er lige fra juridisk rådgivning, karrierevejledning og politisk arbejde. 

Mange af Pharmadanmarks medlemmer oplever rigtig god gavn af at være med i en akademikerklub. Det gælder blandt andet vores medlemmer ansat hos Novo Nordisk, Leo Pharma og ALK-Abelló, hvor der allerede i dag er etableret akademikerklubber.

Vi mener at det er en rigtig god ide, at vores medlemmer i den private sektor er en del af en akademikerklub og af samme grund bidrager Pharmadanmark meget gerne til at etablere en klub på netop din arbejdsplads. 

Du kan se en samlet oversigt over oplæg nedenfor. 

Tilbudskatalog til AC-klubber